
Autorka: Katarzyna Maludy
Cykl: “Saga Warszawska” (tom-1)
Wydawnictwo: Replika
Gatunek: powieść historyczna
Liczba stron: 320
Data wydania: maj 2024 r.
Wciągająca, zaskakująca powieść historyczna z nutką romansu.
“Świat nie jest dobrze urządzony, szczególnie dla nas kobiet”.
Czasy wojen napoleońskich. Hrabia Hieronim Żarski jest wdowcem i ojcem dorastającej Heleny. Jak mało kto potrafi zarządzać majątkami ziemskimi, które pod nadzór powierzyły mu rodziny Walewskich i Łączyńskich. Za to zupełnie nie radzi sobie z wychowaniem córki, którą początkowo planował oddać do zakonu. Zjawia się u niego panna Florentyna Glińska, kobieta pewna siebie i była dama do towarzystwa niedawno zmarłej Marii Walewskiej. Kobieta domaga się wglądu w prowadzone przez hrabiego księgi, szybko nawiązuje serdeczną relację z cichą, uległą, bogobojną Heleną, którą ma zamiar się zaopiekować.
“Była konkretna, jej działanie miało przynieść efekt, a wzruszała ją tylko niedola innych”.

Z przyjemnością i zainteresowaniem oddałam się lekturze. Akcja powieści toczy się swoim rytmem i intryguje. Fabuła przenosi nas do początku XIX wieku, kiedy to nadzieja na odzyskanie niepodległości przez Polaków wyraźnie wzrasta, przenosimy się do majątków ziemskich Kiernozi, Walewicach i do Warszawy. Autorka ma przyjemne, lekkie, barwne, okraszone sporą dawką dobrego humoru pióro. Bohaterowie zajmująco, barwnie ukazani, różne, złożone osobowości. Do większości z nich poczułam sympatię. Pannę Florentynę polubiłam od razu, do sympatyczna, serdeczna, szczera, bezkompromisowa i nowoczesna jak na ówczesne czasy kobieta. Hrabia jest człowiekiem staroświeckim, uważa, że kobiety nie powinny zabierać głosu, mają być ciche, we wszystkim uległe i posłuszne. Wikła się niebezpieczną intrygę, której konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe.
Wyraźnie czujemy klimat tamtych czasów. Naród Polski pragnie wolnej, niepodległej ojczyzny, jednak są i tacy, którym zabór jest bardzo na rękę. Różne poglądy, kwestie polityczne i społeczne. Pomimo ucisku i ograniczeń życie płynie swoim nurtem, narodziny i śmierć, radości i smutki, miłość, przyjaźń, niechęć, zazdrość, targające namiętności. Wszechobecna w każdej dziedzinie życia dominacja mężczyzn, kobiety często traktowane jak bezmyślne istoty. Tajemniczy młodzieniec, który namiesza w życiu naszych bohaterów. Zwyczaje, obyczaje, zwykłe życie w majątkach ziemskich, ówczesna, klimatyczna Warszawa, kawiarnie, przechadzki, towarzyskie spotkania – gdzie dominują plotki i flirty, teatry, bale. Wszechobecne konwenanse, pozycja społeczna, liczące się majątki, koligacje. Panny na wydaniu, polowanie na zamożnego męża, “targowisko próżności”.
Wartościowa, przykuwająca uwagę powieść, w której obyczajowość idealnie współgra z prawdą historyczną. Z niecierpliwością czekam na kontynuację. Za książkę dziękuję wydawnictwu Replika. Bardzo polecam!

