Unikalny tekst

 „Doktor Zosia” 

Autorka: AłbenaGrabowska

Cykl: „Uczniowie Hippokratesa” (tom 3)

Wydawnictwo Marginesy

Gatunek: literatura piękna

Liczba stron: 544

Data wydania: październik 2022 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Bardzo sobie cenię i lubię twórczość Pani Ałbeny Grabowskiej. Każda jej nowa książka jest sporą niespodzianką i niesamowitą, porywającą przygodą. Nie inaczej było i teraz.

    „A teraz… pora wreszcie się usamodzielnić”.

“Doktor Zosia” jest trzecią i niestety ostatnią częścią cyklu “Uczniowie Hipokratesa”. Przenosimy się do lat dwudziestych ubiegłego wieku, Zosia Nibużanka jest nietuzinkową, nowoczesną kobietą. Nie myśli o zamążpójściu, chce spełniać swoje marzenia. Od zawsze chciała zostać chirurgiem. Więc kiedy dostaje propozycję pracy w Szpitalu Ujazdowskim, w którym z otwartością przyjmuje się kobiety i traktuje jak równe mężczyźnie – nie zastanawia się, ani chwili. Wie, że to jej jedyna szansa, aby doskonalić umiejętności i poszerzać wiedzę. Do pracy staje u boku najwybitniejszych specjalistów, niestety wybuch wojny kończy wszystko. Jednak Zosia nie zamierza siedzieć bezczynnie, służy swoją pomocą w skrajnie trudnych warunkach, nigdy nie odmawia. Przejmujący opis wojennej Warszawy…

    „Ostatniego dnia września skapitulował Żoliborz. Zosia dowiedziała się o tym dopiero późnym wieczorem, kiedy szła odpocząć po kilku operacjach, z których większość zakończyła się niepowodzeniem”.

Wielowątkowa a przy tym bardzo spójnie opowiedziana historia, od której trudno się oderwać. Emocje, jakie mi towarzyszyły podczas czytania, były ogromne i bardzo zróżnicowane. Doskonałe lekkie, plastyczne i płynne pióro, niesamowity wręcz kunszt literacki i nieposkromiona wyobraźnia robią z tej powieści rewelacyjną historię obyczajową. Fikcja literacka idealnie współgra się z prawdą historyczną. Czuć ogrom pracy, realizm i pasję autorki. Do tego dochodzi duża wiedza autorki z zakresu historii medycyny. Całość wypada wybitnie. Bardzo realnie  wykreowani bohaterowie. Obok samej Zosi, która jest postacią fikcyjną, występują dobrze nam znane historyczne osobowości. Zosia skradła moje serce od razu, to niezwykła osoba, której przyszło żyć w czasach nieprzychylnym kobietom. Inteligentna, odważna, o wielkim sercu i wrażliwości, a przy tym bardzo uparta i wytrwała.

Autorka w całym cyklu zajmująco ukazała historię polskiej medycyny i sylwetki osób, które miały znaczący wpływ na dla jej rozwoju. W tym tomie mamy między innymi: Kazimierza Funka, Aloisy Alzheimer, Sigmund Freud, pierwszą kobietę radiolog-Marię Werkenthin, czy pierwszą kobietę ginekolog Zofię Garlicką. Zosia wiedzie życie przepełnione pracą i z nadzieją patrzy w przyszłość. Wybuch II wojny światowej burzy dotychczasowy świat, nic już nigdy nie będzie takie samo. Widzimy determinację, poświęcenie lekarzy, którzy robią wszystko, aby nieść pomoc., Bestialstwo okupanta, dla którego ludzkie życie nie ma znaczenia. Wywózki do obozów zagłady, mordy, prześladowanie, okrucieństwo. Powstanie Warszawskie, przerażający obraz zniszczonej Warszawy.

Przejmująca, bardzo realna, niesamowicie opowiedziana historia, od której trudno się oderwać. Fakty historyczne umiejętnie i z dużą swobodą wplecione w fikcję literacką. Powieść pełna pasji, wiedzy i sprzecznych emocji. Za książkę dziękuję Wydawnictwu Marginesy. Bardzo polecam całą serię. 

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

4 komentarze

Leave a Response