
Autorka: Ewelina Klimko
Wydawnictwo: Dragon
Gatunek: literatura obyczajowa, romans
Liczba stron: 314
Data wydania: luty 2024 r.
Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂
Wciągający, udany debiut, w którym współczesność idealnie współgra z przeszłością. Przeznaczenie, od którego nie da się uciec.
“Możemy próbować zaplanować swoje życie, ale los i tak pomiesza szyki”.
Emilię od zawsze fascynowały stare przedmioty i przedwojenne domy z duszą. Z cierpliwością i uporem potrafi nadać im nowe życie. Od lat przyjaźni się z Michałem, razem prowadzą galerię i pracownię dzieł sztuki. Ukochana babcia była jej jedyną rodziną, jej śmierć mocno nią wstrząsnęła. Babcia pozostawiła jej spadek, w tym piękną, nadszarpniętą czasem biblioteczkę, która wymaga pilnej renowacji. Niespodziewanie odkrywa w niej zapiski dotyczące życia Michaliny Lobsdorf. To one sprawią, że Emilia spojrzy na swoją babcię zupełnie inaczej. W międzyczasie Emilia wybiera się na od dawna planowane wakacje, tam dostaje zaproszenie na wernisaż i aukcję od pewnego milionera. Szybko znajdują temat do rozmowy, Emilia imponuje mu swoją wszechstronną wiedzą. Niebawem przeszłość zacznie się przeplatać z teraźniejszością…
“Tam, gdzie inni widzieli starocie, ona dostrzegała historie rodzinne, szczęście i łzy”.

Wielowymiarowa perspektywa, akcja powieści toczy się swoim rytmem, wywołuje emocje. Fabuła zajmująco poprowadzona, mamy dwie ramy czasowe, teraźniejszość i przeszłość, którą poznajemy z notatek starszej pani z czasów II wojny światowej. Styl autorki — udany debiut — jest płynny, lekki, barwny, wyraźnie czujemy realizm opowiedzianej historii. Atutem powieści są bohaterowie. Skomplikowane, autentyczne, ciekawie wykreowane osobowości, wzbudzają w czytelniku wiele emocji. Cały czas miałam wrażenie, że razem z nimi przemierzałem ich kręte życiowe ścieżki. Do Emilii od razu poczułam sympatię, to silna, pracowita, inteligentna, serdeczna, młoda kobieta.
Często wydaje nam się, że dobrze znamy swoich bliskich, zwłaszcza tych starszych. A jednak ich życie, młodość potrafią zaskoczyć, odkrywamy coś, co zmienia nasze ich postrzeganie. Tak właśnie było z Emilią, po przeczytaniu wspomnień babci, młoda kobieta odkryła ją na nowo. Jej historia, życie nie było usłane różami, młodość przypadła na okrutne wojenne czasy. Przez zrządzenie losu zaczęła działać w konspiracji, to tam spotkała miłość swojego życia. Towarzyszył jej strach, niepewność jutra, brak poczucia bezpieczeństwa, wojenne okrucieństwo. Tajemnice, intrygująca zagadka kradzieży dzieł sztuki. Piękno prawdziwej przyjaźni.
Pełna życiowych zawirowań opowieść, której dałam się porwać. Miłość i jej różne oblicza, a w tle trudne, bolesne czasy II wojny światowej. Zakończenie bardzo mi się podobało. Czy ciąg dalszy nastąpi? Oby! Za książkę dziękuję wydawnictwu Dragon. Polecam, czytajcie!






