Unikalny tekst

„W zamknięciu”

Autor: Kate Simants

Tłumaczenie: Jerzy Wołk-Łaniewski

Wydawnictwo Muza

Gatunek: thriller psychologiczny

Liczba stron: 512

Data wydania: marzec 2021 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Wciągający, niepokojący thriller psychologiczny, w którym nic nie jest takie jak nam się początkowo wydaje. Bardzo udany debiut.

       „Nabrałam dużo powierza w płuca. Jakbym po całym życiu pod wodą wreszcie wypłynęła na powierzchnię”.

Ellie ma dziewiętnaście lat, to spokojna, miła dziewczyna, cierpi na zburzenia osobowości. W ciągu dnia funkcjonuje w miarę normalnie, objawy nasilają się w czasie snu. Kompletnie nie pamięta tego, co miało miejsce podczas snu. Budzi się często z licznymi siniakami, zadrapaniami a nawet większymi ranami. Jej matka zamyka ją na noc na klucz, kobieta nie ma wyjścia, jest bezsilna. Boi się o córkę, o to, co ta może zrobić sobie, bądź komuś. Całe swoje życie podporządkowała Ellie. Aby nie budzić podejrzeń, czy zbytniego zainteresowania, często zmieniają miejsce zamieszkania. Po jednej z takich nocy, Ellie jest przerażona, ubłocone ubrania, wyłamany zamek, liczne rany na jej ciele. Domyśla się, że w nocy musiało wydarzyć się coś złego. Niepokój i przerażenie rosną, gdy okazuje się, że jej chłopak, Matt zniknął…

Choroba Ellie przeraża… Akcja powieści toczy się swoim rytmem, niepokoi jest wielowątkowa. Fabuła umiejętnie dopracowana w każdym szczególe, wzbudza nerwowe napięcie i emocje. Autorka pisze bardzo lekko i przyjemnie, jej opowieść jest bardzo realna. Trochę przeszkadzały mi wątki poboczne, które nie wnosiły nic nowego do całości. Stopniowo odkrywane tajemnice z przeszłości, dają do myślenia. Ciekawie, realnie, naturalnie ukazani bohaterowie. Ich zachowanie, postępowanie chwilami mocno niepokoi. To osoby, którym przyszło mierzyć się z trudną, skomplikowaną codziennością. Wydarzenia dzieją się z perspektywy Ellie i sierżanta Mae. Bardzo ciekawe są nagrania rozmów Ellie z jej psychoterapeutą.

     „Cała moja opowieść pewnie brzmiała jak zbitka chaotycznych słów obłąkanej dziewczyny”.

Chronienie swojego dziecka za wszelką cenę, częsta zmiana miejsca zamieszkania, pracy, liczne wyrzeczenia, poświecenie. Wszystko byle tylko prawda o chorobie Ellie nie ujrzała światła dziennego. Dlaczego? Obydwie odbierają chorobę Ellie, jako zagrożenie dla niej samej i innych. Dziewczyna cierpi na zaburzenia osobowości, jej postrzeganie rzeczywistości bardzo odbiega od prawdy. Jest to choroba bardzo trudna do zdiagnozowania. Tak jakby w ciele dziewczyny, były dwie osoby o zupełnie różnych, skrajnych osobowościach. W ciągu dnia jest zwyczajną nastolatką, w nocy zmienia w agresywną, pełną nienawiści do wszystkiego i wszystkich osobę. Wszystko zaczyna się jeszcze bardziej komplikować, gdy Ellie się zakochuje. Stopniowo odkrywane sekrety niepokoją i zaskakują. Rozdwojenie jaźni, czy ktoś kłamie? Misternie uknuta intryga.

Ciekawie uknuta intryga, zagadka, delikatne nerwowe napięcie wzrasta z przerzucanymi kartkami. Intrygujący temat, który bardzo wciąga. Zakończenie niebanalne, zaskoczyło mnie. Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Jeden komentarz

Leave a Response