Unikalny tekst

„Córka komendanta”

Autor: John Boyne

Cykl: „Chłopiec w pasiastej piżamie” (tom 2)

Tłumaczenie: Ewa Ratajczyk

Wydawnictwo: Replika

Gatunek: literatura piękna

Liczba stron: 443

Data wydania: kwiecień 2023

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

   Czy można zapomnieć o przeszłości, wymazać ją, sprawić, żeby zniknęła?

                „Czasami w nocy modlę się o przebaczenie”.

   Przenosimy się do czasów II wojny światowej. Poznajemy Gretel, siostrę Bruna znanego nam z „Chłopca w pasiastej piżamie”. Traumatyczne wydarzenia, gdy jako mała dziewczynka uciekała z matką z nazistowskich Niemiec, wycisnęły na niej trwałe piętno. Kolejne etapy od wczesnej młodości po starość, wydarzenia, jakie po sobie następowy na przestrzeni jej życia nie zdołały wymazać, spowodować, że przeszłość zostanie zapomniana. Przez te wszystkie lata strach, że ktoś odkryje prawdę, dusił ja od środka i nie pozwalał w pełni cieszyć się z życia. Była córką komendanta, czy dziecko potwora, człowieka, na którego rękach ciąży krew milionów niewinnych istnień, ma prawo do normalnego, spokojnego, szczęśliwego życia? Piętno zostało odciśnięte.

                „…każdy człowiek ponosi winę za całe dobro, którego nie uczynił, ja natomiast przez całe życie przekonywałam siebie, że nie ponoszę winy za zło, którego byłam świadkiem”.

   Wielowymiarowa, wnikliwa perspektywa, emocje podczas czytania ogromne. Akcja powieści toczy się niespiesznie i intryguje. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowane w każdym szczególe, ukazuje studium ludzkich zachowań kobiety z odciśniętym piętnem wydarzeń sprzed lat, zmagającej się z ogromnym poczuciem winy biernego obserwatora. Autor ma przyjemne, lekkie, naturalne pióro, pomimo trudnej tematyki, powieść czyta się z przyjemnością. Narracja toczy się dwutorowo, mamy wgląd w codzienność córki komendanta na przestrzeni wielu lat. Od niespełna dwunastoletniej dziewczynki, do kobiety u schyłku życia. Jej postać jest niejednoznaczna, ma wady i zalety, ma w sobie dobro i jest zdolna do czynienia zła.

   Jest to powieść fikcyjna, jednak autor stworzył na wskroś realną historię, która niesie ogromne sprzeczne emocje. Całkowicie dałam się porwać tej trudnej, przejmującej, chwilami bolesnej opowieści. Osoba Gretel jest postacią tragiczną, naznaczoną, żyjącą w szponach strachu, od którego nie może się uwolnić. Obawa, że jej prawdziwa tożsamość zostanie odkryta, a ją spotka to, co spotykało niewinne istoty z ręki jej ojca. Autor stopniowo odkrywa przed nami sekrety, odkrywa myśli, które nigdy nie zostaną wypowiedziane na głos. Czy tutaj można mówić o współudziale?

   Piękna, przejmująca, smutna i bolesna opowieść. Trudno przejść obok niej obojętnie, pozostanie we mnie na dłużej. Za książkę dziękuję wydawnictwu Replika. Polecam, bardzo!

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

Leave a Response