Unikalny tekst

„Małe zbrodnie”

Autorka: Magdalena Majcher

Wydawnictwo: W.A.B.

Gatunek: powieść obyczajowa

Liczba stron: 288

Data wydania: styczeń 2022 r.

Książkę znajdziesz TUTAJ 🙂

Wstrząsająca, przerażająca opowieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

   „Okazała się za słaba. Nie umiała znaleźć słów, aby wytłumaczyć im, że w pewnym momencie życie postawiło ją przed wyborem: przetrwanie albo dzieci.”

Mała miejscowość na Mazowszu, w jednym z gospodarstw policja znajduje szczątki noworodka. Dalsze dochodzenie ujawnia makabryczną prawdę. Zostają znalezione kolejne szkielety dzieci. Ich domniemana matka Lidia Gładoch staje się główną podejrzaną. Jednak kobieta jakiś czas temu opuściła męża i dzieci i nikt nie wie, gdzie się obecnie znajduje. Śledztwo prowadzi prokurator Sławomir Rybus. O całej sprawie bardzo szybko dowiadują się media. O tym koszmarnym wydarzeniu już niebawem mówi cała Polska, tylko sąsiedzi i najbliższa rodzina Lidii milczą jak zaklęci. Czy uda się rozwikłać tę przerażającą zagadkę? Kto popełnił te przerażające zbrodnie?

Z niepokojem zaczęłam czytać i im dalej tym moje przerażenie wzrastało. Akcja powieści toczy się swoim rytmem, niepokoi i niesie ogromne bardzo sprzeczne emocje. Fabuła ciekawie poprowadzona, zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Tutaj nic nie jest takie jak może się nam wydawać. Autorka pisze niesamowicie lekko, płynnie, a przy tym naturalnie i barwnie. Narracja toczy się z kilku perspektyw co daje się nam szersze wnikliwsze spojrzenie na rozwój wydarzeń. Pani Magdalena z ogromnym wyczuciem i empatią ukazuje obraz zagubionej, wykorzystywanej, sponiewieranej, bezsilnej kobiety – to na nią pada pierwsze podejrzenie. Czy słusznie? Matka urodziła – matka zabiła.

Niewielka małomiasteczkowa społeczność, tutaj wszyscy wszystko o sobie wiedzą, plotki, pomówienia, zawiść. A jednak, kiedy trzeba wszyscy jak na komendę nabierają wody w usta. Panuje ogólna zmowa milczenia, nie ważne są wyrządzone krzywdy, najważniejsze jest życie w zgodzie z sąsiadami. Media, społeczeństwo nie znając faktów, wydają wyrok, niszcząc cudze życie. Cała masa pytań, dlaczego ci ludzie milczą? Kto tak naprawdę popełnił te przerażające zbrodnie? Wartości jakimi się kierujemy, ocenianie innych po pozorach, wina nie zawsze jest oczywista. Mechanizmy pracy organów ścigania, prokuratury, policji. Ich służbowe podejście do sprawy, a obok ludzkie, przepełnione emocjami.

Rewelacyjnie napisana, wstrząsająca, mocna, szokująca opowieść. Nie jest to łatwa i przyjemna historia, przeraża okrucieństwem, bezwzględnością i ludzką znieczulicą. Daje do myślenia, nie pozostawia obojętnym, pozostawia trwały ślad. Za książkę dziękuję wydawnictwu W.A.B. Bardzo polecam.

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

4 komentarze

Leave a Response