Unikalny tekst

“Powiedz, że wrócisz”

Recenzja przedpremierowa.

Autor: Roma Nowicz

Wydawnictwo Videograf

Gatunek: powieść obyczajowa, romans

Liczba stron: 257

PREMIERA 28.02.2020 r.

Moje drugie spotkanie z autorką i kolejny raz zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona. Jest to bardzo dobrze opowiedziana historia, w której sprzeczne i jednocześnie bardzo bolesne emocje, aż porażają. Ona jedna i ich dwóch. Czy możliwa jest przyjaźń w trójkącie? 

      „Czasami miłość to za mało…”

Pokomplikowane i pełne sprzeczności losy trójki bohaterów. Natalia, Igor i Dominik. Ich przyjaźń zaczęła się w dzieciństwie. Chodzili do tej samej szkoły podstawowej, później tego samego liceum. Dorastają, zaczynają inaczej patrzeć na świat, beztroskie dzieciństwo dobiega końca. Czy jednak było dla wszystkich beztroskie?

Natalia to ciepła, spokojna, spełniająca się zawodowo młoda kobieta. Miała ciekawe plany na życie, które zweryfikował okrutny los. Niespodziewanie w wypadku samochodowym giną jej rodzice. Pozostawiają po sobie mieszkanie, restaurację i długi. Natalia musi wziąć się w garść i zmierzyć się z trudną rzeczywistością. Rozdarta wewnętrznie między Igorem a Dominikiem, przyjaźnią a miłością. Od jednego z nich czerpie pocieszenie i wsparcie, drugi dostarcza jej miłosnych uniesień i łez. Kogo wybierze? Czy dokona trafnych i dobrych wyborów? Koniecznie sprawdźcie, namawiam, zdecydowanie warto!

      „Dwaj najważniejsi i jedyni mężczyźni w moim życiu potraktowali mnie jak piłeczkę pingpongową w rozrywce między sobą. Jak szmatę”.

Igor i Dominik dwie zupełnie różne osobowości. Igor to on od początku skradł moje serce. Bardzo spokojny, opanowany, cierpliwy, a do tego przystojny facet. Nie miał w życiu lekko. Bity i poniewierany przez ojca, wysokiego rangą wojskowego, przed którym ludzie czuli respekt. W domu zmienia się w bezwzględnego tyrana, lubiącego alkohol. Matka uległa we wszystkim milczy i zbiera razy. Igor chcąc wyzwolić się z zamkniętego kręgu, wkracza na drogę przestępczą. Bez pamięci zakochany  w Natalii, dokonuje złych wyborów. Z ich konsekwencjami będzie się zmagał przez długie lata… Dominik jakoś od samego początku wydawał mi się taki jakiś „oślizgły”. Pochodzi z dobrej rodziny, spełnia swoje marzenia zostaje szanowanym i docenianym oficerem śledczym. Wydaje się, że jest tym lepszym. A jaka jest prawda?

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Mamy czasy współczesne i powroty bohaterów do dzieciństwa, które dużo wyjaśniają i dają pełen, dopracowany obraz całości. Fabuła zaskakuje, wywołuje napięcie i nerwowe oczekiwanie. Pani Roma pisze bardzo lekko, płynnie, czuć ogrom empatii i szczerości, jaką włożyła w powieść. Niepodważalnym atutem powieści są rewelacyjnie wykreowani bohaterowie. To ludzie z krwi i kości, pełni sprzeczności, zależności, uwikłani i pogubieni we własnych uczuciach, pragnieniach. Narracja toczy się z perspektywy Natalii, dzięki czemu mamy dokładny wgląd w jej myśli i serce. Dokładnie widzimy, dlaczego podejmuje takie, a nie inne decyzje. Nie polubiłam jej, irytowała mnie jej niestabilność emocjonalna. Nie do końca rozumiem jej postępowanie, jednak nie mnie ją oceniać. Nie wiem jak ja zachowywałabym się w podobnych okolicznościach. Jednak bardzo jej współczułam, nikt nie zasługuje na takie traktowanie, jakiego ona doświadczyła. Powieść przesiąknięta namiętnością, pożądaniem, nad którym nie można zapanować. Sceny erotyczne bardzo odważne, mocne, pełne pikanterii. Wyraźnie, a przy tym subtelnie nakreślone. Pięknie to wyszło.

Autorka porusza bardzo trudne i bolesne tematy. Przemoc w rodzinie, strach przed oprawcą powoduje bierność, poczucie winy i uległość.  Bezwzględna i dobrze zaplanowana manipulacja ofiarą. Ile potrzeba cierpliwości i samozaparcia, aby odpowiednio „ukształtować i ugłaskać” swoją ofiarę, by móc ją później bezlitośnie wykorzystywać. Miłość, przyjaźń, namiętność, pożądanie. Trudne wybory, których konsekwencje ponoszone są przez całe życie. Nienawiść, zazdrość, która niszczy i powoduje rozpad przyjaźni. Pokomplikowane relacje międzyludzkie, tajemnice z przeszłości. Potrzeba dominacji, brutalność, psychiczne i fizyczne znęcanie się nad swoją ofiarą, gwałty. Strach, ból, niemoc, wewnętrzne rozdarcie, ogłuszające poczucie winy. Rozsadek nie zawsze idzie w parze ze słuszną decyzją. Milczenie, aby chronić ukochaną osobę. Próba podniesienia się po bolesnych doświadczeniach, odwaga, nadzieja i wiara w bezpieczną przyszłość. Czym kierować się w życiu, sercem czy rozumem? Bardzo trudne pytanie…

Niesamowita opowieść, pełna niedomówień, manipulacji, niepohamowanej żądzy kontroli i toksycznej miłości. To także gorący erotyk, w którym pozory bardzo mylą… Nie jest to łatwa historia, ale potrzebna, mądra i wartościowa, nad którą nie da się przejść obojętnie. Każdy z nas chce kochać i być kochanym. Wybory, przed którymi stajemy i których dokonujemy często są bardzo trudne, nie zawsze właściwe, a ich konsekwencje odczuwamy przez całe życie. Przesiąknięta bardzo bolesnymi i trudnymi emocjami. Daje do myślenia i zmusza do refleksji. Nic tu nie jest proste, ani jednoznaczne. Codzienność zamieniona w koszmar, od której trudno się uwolnić. Za książkę i możliwość objęcia jej patronatem medialnym dziękuję Wydawnictwu Videograf. Była to bardzo skomplikowana wędrówka przez ciemne zakamarki ludzkich serc. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

4 komentarze

Leave a Response