Unikalny tekst

“Szkodliwa medycyna”

Autor: Ben Goldacre

Tłumaczenie: Aleksander Wojciechowski

Wydawnictwo Zysk i S-ka

Gatunek: literatura popularnonaukowa

Liczba stron: 424

Data wydania 05.11.2019 r.

Zdecydowanie jest to pozycja warta uwagi. Autor łamie stereotypy i opinie krążące w społeczeństwie na temat dziwnych terapii, szkodliwych leków i statystyk, które są zmanipulowane na potrzeby koncernów. Dr Ben Goldacre to brytyjski lekarz, dziennikarz i pisarz. Ma swoją kolumnę w renomowanym piśmie „Guardiana”. To właśnie tam ujawnia rażące nieścisłości, przekłamania, udowadnia, podważa, zaskakuje. Ciemna, umiejętnie ukryta strona medycyny, nie ma przed im tajemnic.    

 „Najbardziej przerażający jest sposób, a jaki pseudonauka sprawia, że robi się nam wodę z mózgu”.

„Szkodliwa medycyna” to owoc wieloletniej, mozolnej pracy, a za zarazem trudnego żmudnego śledztwa. Pozycja ta, to prawdziwa skarbnica wiedzy na temat nieetycznych postępowań medycznego świata, przekrętów sieci farmaceutycznych i kosmetycznych. Czy zawsze wiemy, co zawierają przeróżne suplementy diety? Często napieramy się na głośne hasła, reklamy głoszące skuteczność, niesamowitą poprawę, prawdziwe dobrodziejstwo. A prawda jest zupełnie inna. Jesteśmy zbyt łatwowierni, ulegamy masowemu przekazowi, który czerpie z tego horrendalne zyski. Absurdy gonią absurdy. Czegoś takiego kompletnie się nie spodziewałam. O naiwności!

Książka ma w sobie – pomimo trudnych zagadnień – niesamowitą lekkość przekazu. Styl autora jest dużym atutem książki. Całość ubrana w żartobliwą otoczkę. Czytanie było bardzo przyjemne, wciąga, nasuwa całą masę pytań, ale i bawi. Tematy są bardzo zróżnicowane. Od homeopatii, efektu placebo, cudownych leków, witamin, (które leczą nawet HIV!) po toksyny, szczepienia, otyłość, dietetyków.

Bardzo ważna, potrzebna i mądra pozycja. Otwiera oczy na wiele interesujących zagadnień medycznych. Treściwie, zaskakująco, ironicznie i sarkastycznie. Obala wiele mitów i fałszywych, nagminnie podsuwanych nam pod nos, haseł reklamowych.  Chcecie świadomie podejmować decyzje istotne dla waszego zdrowia? Jeżeli tak, to ta pozycja jest idealna dla Was. Jak zawsze pięknie wydana, przykuwająca uwagę książka od Wydawnictwo Zysk i S-ka, za którą bardzo dziękuję. Polecam 🙂

Tatiasza Aleksiej
Mam na imię Wiesia, książki towarzyszą mi całe życie. Czytam prawie wszystko. Jednak najbliższe mojemu sercu są dobre książki obyczajowe, literatura kobieca, sagi, książki historyczne - zwłaszcza z okresu średniowiecza, międzywojennego, II wojny światowej i powojenne. Nie pogardzę dobrym thrillerem, zwłaszcza psychologicznym i dobrą sensacją. Nie przepadam za fantastyką – czytałam jednak „Grę o tron” – uwiodła mnie i oczarowała, jestem nią zachwycona – dlatego żadnej książce nie mówię nie. Lubię wyzwania. Mój syn nazywa mnie "molem książkowym". Uwielbiam Freddie'go Mercury, Queen.

2 komentarze

  1. Mówiąc szczerze, mam tak dużo lekarzy i leczenia w moim życiu, że nie chciałabym na ten moment dodatkowo czytać książki o tej tematyce, ale będę miała ją na uwadze, kiedy w moim życiu będzie trochę mniej medycyny. ?

Leave a Response